Przeciwdziałanie mobbingowi obowiązkiem pracownika

Karolina Sikorska        10 czerwca 2024        2 komentarze

Obecny stan prawny – przeciwdziałanie mobbingowi

Jak wynika z Kodeksu pracy – z art. 94³ § 1 K.p., pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Jednocześnie nie precyzuje, w jaki sposób to przeciwdziałanie ma następować. Niewątpliwie jednak, poszczególne działania pracodawcy mają zmierzać do ochrony pracowników przed mobbingiem, ale mają też chronić pracodawcę.

Pracodawca, który faktycznie podejmuje działania profilaktyczne może zwolnić się z odpowiedzialności w przypadku, gdy wystąpienie mobbingu narazi go na szkodę.

Trzeba wyraźnie wskazać, iż przywołany powyżej przepis nakłada na pracodawcę odpowiedzialność, niezależnie od tego kto w miejscu pracy i w jakim stopniu stosuje mobbing i wobec kogo.

Odpowiedzialność ta może wynikać z winy pracodawcy, czyli sytuacji w której on sam lub przy pomocy swoich przedstawicieli jest sprawcą mobbingu. Będzie tak wówczas, kiedy pracodawca jest osobą fizyczną zatrudniającą pracowników. Jednakże może ona być również efektem zaniedbania obowiązku przeciwdziałania mobbingowi.

Przeciwdziałanie mobbingowi obowiązkiem pracownika

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi

Przeciwdziałanie mobbingowi sprowadza się do podjęcia faktycznych działań, które będą zmierzać do ochrony przed wszelkimi nieprawidłowościami występującymi w zakładzie pracy.

Pracodawca nie podejmujący w tym zakresie żadnych działań bądź też mający świadomość występowania w jego zakładzie pracy mobbingu – jest winny mobbingowi. 

Czytaj dalej >>>

Doktor nauk prawnych!

Karolina Sikorska        02 maja 2024        6 komentarzy

Dzisiaj 1-2 maja 2024 roku w Polsce świętujemy wejście Polski do Unii Europejskiej.

Ja jednak świętuję coś jeszcze 🙂

Otóż 20 lat temu, w 2004 roku właśnie w tym okresie zaczęła się moja przygoda z mobbingiem.

W tym czasie, trafiłam do Stowarzyszenia Antymobbingowego im. Barbary Grabowskiej w Gdańsku i zostałam przyjęta jako wolontariusz 🙂

Mobbing został wówczas wpisany do Kodeksu pracy, jako nowa instytucja prawa pracy. Obok dyskryminacji i molestowania, w tym molestowania seksualnego.

Od tej pory edukowałam siebie i innych w tematyce mobbingu, czytałam wszelką dostępną literaturę na ten temat, analizowałam zgłoszone sprawy, opiniowałam dokumenty, sporządzałam opinie prawne, reprezentowałam w sądach i innych instytucjach zgłaszających się do mnie i do Stowarzyszenia klientów.

Doktor nauk prawnych

Ostatnio koleżanka powiedziała do mnie:

Karolina to my to wszystko zaczęłyśmy, a inni uważają się za speców od mobbingu. A tak naprawdę wszyscy przeszli przez Ciebie, przez Twoją wiedzę.

Czas coś z tym zrobić 🙂

Doktor nauk prawnych

I ZROBIŁAM!

ZROBIŁAM NA MOBBINGU DOKTORAT!

OFICJALNIE JESTEM DOKTOREM NAUK PRAWNYCH 🙂

Czytaj dalej >>>

Środki ochrony godności pracownika

Karolina Sikorska        06 kwietnia 2024        Komentarze (0)

Godność pracownika

Godność pracownika to jedno z najważniejszych dóbr osobistych. Nie tylko pracownika, ale i człowieka.

Godność nie ma swojej definicji, lecz rozumie się przez nią poczucie własnej wartości, szacunek, dumę, honor czy szacunek do samego siebie.

Szczegółową regulację, godność pracownika, czerpie z art. 11¹ K.p., zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.

Do ochrony godności człowieka wzywa art. 30 Konstytucji RP, który stanowi, iż przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela.

Godność pracownika

Ochrona godności

Kiedy dojdzie do naruszenia godności pracownika, pracownik może ją chronić poprzez roszczenia, które przysługują mu w zależności od nieposzanowania prawa.

Godność jako dobro osobiste

Godność można chronić przede wszystkim w myśl przepisów art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego.

Przyznają one ochronę człowiekowi (nie tylko pracownikowi), kiedy dojdzie do naruszenia jego dóbr osobistych.

Czytaj dalej >>>

Mobbing w białym fartuchu

Karolina Sikorska        13 stycznia 2023        Komentarze (0)

Mobbing bazuje na milczeniu i konformizmie – wszyscy wiedzą, co się dzieje, ale nie chcą reagować z obawy, aby nie doświadczyć takich samych czy podobnych zachowań.

Prawo jest po stronie ofiar, lecz trzeba z tego prawa umiejętnie korzystać – mówi ekspert prawa pracy Karolina Sikorska-Bednarczyk z Kancelarii Adwokata i Radcy Prawnego Rafała Bednarczyka w Gdańsku.

Mobbing w białym fartuchu

Katarzyna Redmerska: Zajmuje się Pani problemem mobbingu od 2004 roku. Wielokrotnie występowała pani, jako pełnomocnik w sądzie i ma na swoim koncie wygrane sprawy. Czy rzeczywiście mobbing jest tak trudno udowodnić?

Karolina Sikorska-Bednarczyk: Tak, zajmuję się mobbingiem od 2004 roku.

Mobbing musi udowodnić pracownik, czyli musi wykazać, że doświadczał działań i zachowań wypełniających definicję mobbingu z art. 943 § 2 K.p. I jeśli pracownik jest w stanie wykazać fakty o tym świadczące to udowodni mobbing.

Czytaj dalej >>>

Uwaga, mobber w szkole! Milczenie ofiar tylko go wzmacnia

Karolina Sikorska        06 października 2021        6 komentarzy

Przedruk z Gazety Pomorskiej na temat mobbingu i grupy na FB „Uwaga, mobber w szkole!”. Napisano tutaj również o mnie 🙂

***

Mobber w szkole

Trzeba przestać udawać, że nic się nie stało [rozmowa].

Jak to się stało, że założyła pani grupę monitorującą mobbing w szkołach w całej Polsce?

Wszystko zaczęło się kilka lat temu od rozmowy na portalu społecznościowym, w grupie skupiającej nauczycieli. Chciałam pomóc znajomej poradzić sobie z sytuacją, która nosiła znamiona mobbingu. Tam poznałam ludzi, którzy opowiedzieli mi swoje historie – dla mnie przerażające.

Czytaj dalej >>>